Розвиток туристично-рекреаційного потенціалу

Опис туристично-рекреаційного потенціалу

Туристичний бізнес

На степовому півдні України, що славиться ласкавими сонячними днями, знаходиться Миколаївська область. Її унікальне географічне положення, яке визначається сусідством із чотирма областями – Одеською, Кіровоградською, Дніпропетровською та Херсонською, оточенням з півдня привітними теплими водами Чорного моря, сприятливим помірно-континентальним кліматом, сприяє як економічному, так і природно-рекреаційному та туристичному розвитку.
Центром області – є місто Миколаїв, яке було названо на честь святого Миколая Мирлікійського – заступника моряків і мандрівників, та засновано на відвойованих у турків древніх землях у 1789 р. по волі князя Г.О.Потьомкіна-Таврійського поряд із закладеною роком раніше верф'ю в місці злиття двох річок – Південного Бугу й Інгулу.
Сьогодні місто залишається центром суднобудування й мореплавства. У Миколаєві працюють три могутні верфі, Глиноземний завод, підприємства машинобудування, переробної, легкої та харчової промисловості, зосереджена основна база українського турбінобудування.
Міста обласного підпорядкування
Місто Южноукраїнськ розташоване на березі річки Південний Буг. Це монопрофільне місто – супутник Південноукраїнської АЕС. Географічне розташування міста сприяє розвитку туризму. Наявність скелястих схилів по берегах р. Південний Буг дозволяє займатися альпінізмом, а його мінлива течія – різноманітними видами водного спорту.
Місто Первомайськ розташоване в північно-західній частині Миколаївської області, при злитті річок Південного Бугу та Синюхи. Це славнозвісна, історична святиня української нації. Первомайщина – справжня гірська країна серед українського степу, яку називають Бузькою Швейцарією.
Місто Вознесенськ розташоване у західній частині області, де перетинаються річки Південний Буг та Мертвовод. Це – екологічно чисте, безпечне, привабливе для інвесторів та молоді місто з розвинутою економікою, високим рівнем життя. Місто Вознесенськ широко представлене музеями, парками та пам'ятками історії як місцевого, так і державного значення.
Місто Очаків розташоване на узбережжі Чорного моря, неподалік від устя Дніпра. З 1991 року – українське місто, курорт, військово-морська база і морський порт на Дніпровському лимані. Серед об’єктів туристичного інтересу Очакова чільне місце посідають музеї та пам’ятники людям, які творили історію цього міста.
За своїм туристично-рекреаційним потенціалом Миколаївська область займає одне з провідних міст в Україні. Особливість економічно-географічного розташування, розвинута транспортна мережа, сприятливі природно-кліматичні умови, наявність пам’яток природи, історії та культури створюють сприятливі умови для формування в області високорентабельної туристично-рекреаційної сфери.
Тепле літо, широкі піщані пляжі, протяжністю близько 140 км, середньомісячна температура повітря 23-35°С, води – 20-28°С, найчистіше повітря, наповнене ароматами моря та степових трав, зумовили виникнення на Чорноморському узбережжі, порізаному лиманами, трьох розвинутих рекреаційно-оздоровчих зон відпочинку – Коблеве, Рибаківка, Очаків.
Послуги оздоровлення та відпочинку на території області надають 315 колективних засобів розміщення на 32442 місць, з них: готелів та аналогічних засобів розміщення – 89 (2878 місць); спеціалізованих засобів розміщення – 226 (29564 місць), 35 дитячих оздоровчих таборів на 8991 місць, 3 аквапарки та 1 дельфінарій, які головним чином, зосереджені в рекреаційно-оздоровчих зонах Березанського та Очаківського районів, а також місті Очаків.
Крім того, вивчений, але незадіяний в організації курортної галузі області, природно – рекреаційний потенціал (насамперед, лікувальні грязі, мінеральні води, рапа Бейкушського та Тилігульського лиманів) міг би стати неабиякою мотивацією для відвідування Миколаївської області для відпочинку, оздоровлення та лікування відпочиваючих.
На сьогоднішній день, альтернативою санаторно-курортному відпочинку та суттєвою складовою інфраструктури розміщення і відпочинку туристів в області стає сільський (зелений) туризм. В області нараховується 74 об’єкти сільського (зеленого) туризму, найбільшими з яких є: ферма «Саванна» (с. Ставки Веселинівського району); Страусина ферма «Кременівський страус» (с. Кременівка Веселинівського району); РRІVАТ комплекс рибалки и відпочинку «Золота Підкова» (с. Кандибине Новоодеського району); Розважальний центр «Козацька застава» (смт Костянтинівка Арбузинського району).
Природно-заповідний фонд області представлений різноманітними унікальними природними комплексами площею близько 75 тис. га, або 3,07% території області (площа ПЗФ України 6,05 %) і налічує 141 об’єкт, 8 з яких мають загальнодержавне значення.
Природно-заповідний фонд області представлений майже всіма категоріями: природні заповідники – 1, біосферні заповідники – 1 (частина Чорноморського біосферного заповідника, управління яким здійснюється у м. Гола Пристань Херсонської області), зоопарк «Миколаївський зоопарк» – 1, національні природні парки – 2, регіональні ландшафтні парки – 5, заказники – 55, заповідні урочища – 13, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва – 20, пам’ятки природи – 43.
Завдяки сприятливим факторам природно-рекреаційного потенціалу спостерігається значний розвиток туристичної сфери. Велика кількість туристичних підприємств, розгалужена система закладів розміщення та харчування дозволяє зацікавити місцевих і вітчизняних відпочиваючих та іноземних туристів відпочити та оздоровитися на території Миколаївщини.
Для залучення більшої кількості туристів проводяться масові туристичні заходи: дитячі фестивалі «Зоряні канікули в Перлині» та «Золотий лелека», щорічний відкритий фестиваль авторської пісні, грецької культури та туристичного відпочинку «Ольвія», туристичний фестиваль «Відпочивай активно» та інші.
Від Мигії до легендарного острова Березань у Чорному морі територією області пролягли захоплюючі туристичні маршрути, що поєднуються із водним слаломом, кінними переходами, рафтингом, кайтингом яхтингом.
До уваги відпочиваючих та туристів пропонуються такі екскурсійні маршрути: «Сивий Кінбурн – перлина Північного Причорномор’я»,«Гранітно-степове Побужжя», «Місто давніх греків – Ольвія», «Винний тур у Радсад», «Очаків – перлина Північного Причорномор’я», «Екскурсійний тур по місту Миколаєву «Знайомство з містом Святого Миколая» з відвідуванням найкращого в Україні і одного з найстаріших в Європі ЗООПАРКУ» та ін.
Досить великої популярності набули водні туристичні маршрути та різні форми командного та активного відпочинку. Сплав порогами Південного Бугу та стрімкими водами Інгулу нікого не залишить байдужим. Найкращий час для проведення сплавів кінець квітня – перша декада травня, коли річки Миколаївщини ще досить повноводні. Проходити каньйонами Південного Бугу на плотах можна починаючи з травня по вересень.